Droboučký hmyz, který lidem dokáže pořádně znepříjemnit život, štěnice rozhodně je. Zamoření bytu vám pak přinese nejen mnoho obtíží s jejich vyhubením. Nejzávažnějším problémem jsou pak psychické dopady. O útoku štěnic se člověk jistě nechce šířit, mnoho takových obětí má pak strach, že to jeho okolí zjistí či že roznesou parazity dál po svém okolí. Boj se štěnicemi bývá náročný, ale není nezvládnutelný.
Co jsou štěnice?
Štěnice domácí nebo také postelní je velmi odolný druh hmyzu. Ve dne se skrývají, ale v noci jsou velmi aktivní. Lidské tělo poznají podle teploty, pachu a CO2 až na vzdálenost 1,5 metru. Mají ploché tělo zbarvené do žluto až červenohnědé o délce okolo půl centimetru. Dožívají se 1 až 1,5 roku v závislosti na okolní teplotě. Vydrží sice velkou zimu i teplo, ale v zimě bývají daleko méně aktivní, jejich životní cyklus je pak delší, ale také mnohem déle vydrží bez potravy.
Samice jsou maličko větší a za svůj život naklade každá alespoň 200 vajíček. Ta jsou miniaturní, mléčně bílá a zakulacená. Z nich se rodí nymfy, které musí projít 5 vývojových stádií. Postupu do další fáze vývoje vždy předchází sání krve a svlečení kůže. Dospělosti dosáhnou nymfy po 30 – 50 dnech. Páchnou po hořkých mandlích, ve více zamořených místnostech může být toto jejich aroma znatelné již při pouhém vstupu do místnosti.
Odkud jsou a kde se skrývají?
Štěnice se vyskytují po celém světě, nejčastěji se rozšiřují z míst s vysokou fluktuací lidí. Obzvlášť pokud je v těch místech možnost přespání. Hotely, ubytovny, rekreační chaty, ale třeba i lůžkové vozy vlaků nebo šatny mohou být místy, odkud si štěnice přivezeme domů. Další možností je, že si tyto broučky přistěhujeme s nějakým kusem nábytku z bazaru nebo třeba knihou z antikvariátu. V případě vícebytových domů je pak možnost, že se k vám štěnice přistěhují od sousedů.
Světlo nemají rády, přes den se skrývají. Oblíbené jsou u nich postele, obzvlášť pokud jsou ze dřeva, a jejich nejbližší okolí. Matrace, rošty i švy povlečení se mohou stát novým hnízdem. V jednom pokoji může vzniknout i několik kolonií. Při větším zamoření se mohou vyskytovat i na jiných místech. Nepohrdnou úkrytem v jakémkoliv čalounění, pod lištami, obrazy i poličkami, v knihách, oblečení, dokonce i elektrické zásuvky a vypínače se mohou stát domovem nové kolonie.
Mohu je mít doma?
Mýtus o tom, že štěnice je hmyz vyskytující se ve špatných hygienických podmínkách, je velmi rozšířený. Ve skutečnosti je však štěnici naprosto jedno, jestli máte naklizeno nebo ne. Vaše výhoda je pak pouze v tom, že čisté prostory se pak lépe zbavují těchto parazitů. I jejich detekce je pak daleko snazší. A můžeme je mít doma? Ano. Bohužel přivézt si je opravdu můžete odkudkoliv, a to i z toho nejluxusnějšího hotelu.
Je jasné, že když se štěnice živí krví, pije ji nám. Pokud je vás v domácnosti víc, mohou se třeba více zaměřit pouze na jednoho člena domácnosti. Vzhledem k tomu, že se rychle a hojně množí, se však rychle stanou velkým problémem. Na kousnutí reaguje každý jinak. Někdo nepocítí naprosto nic, někdo zažije mírné svědění u jiného může dojít až k cimikóze. Ta se projevuje několika štípanci vedle sebe v řadě. Štěnice saje a u toho popochází. U prvního setkání se štěnicemi se projevy po pokousání mohou projevit až za týden. Během té doby se kolonie může dost rozrůst a boj tak může být velmi složitý.
Výskyt štěnic vypozorujete kromě pokousání také stopami krve na povlečení a prostěradle, černé tečky (trus) okolo jejich hnízdiště, popřípadě naleznete mrtvé kusy či svlečky kůže nymf.
Jak se štěnic zbavit?
Na trhu je dnes mnoho produktů, které vám mohou pomoci v boji se štěnicemi. Základem je jednat rychle a efektivně. Koupit můžete lepové nebo tepelné pasti, které vám sice štěnice nevyhubí, ale pomohou s jejich odhalením. Pak je nutné vše důkladně vyčistit. Povlečení dejte do pevně uzavíratelného pytle a pak rovnou do pračky. Program musí být na minimálně 60°C. Matrace projeďte parním čističem. Při použití vysavače z něj ihned vyhoďte pytlík v uzavřeném igelitovém sáčku (nebo ho důkladně vyčistěte v případě bezsáčkového vysavače) a hadice prolijte vařící vodou. Samotné dospělé jedince zlikvidujete buď koupeným postřikem přímo určeným k jejich likvidaci nebo třeba savem či octem. Největším problémem však je likvidace vajíček, ze kterých se stále rodí nové a nové kusy.
Často nezbývá než se obrátit na profesionální pomoc. Desinsekce u vás proběhne alespoň dvakrát s odstupem dvou až tří týdnů. Cena za byt o třech pokojích bývá okolo 4000 za jeden zásah. K hubení používají speciální dýmovnice a postřiky, které hmyz vyhubí.
TIP: Štěnice snáší jak poměrně nízké, tak i vysoké teploty. Teprve nad 60°C se zahubí i vajíčka. Nábytek, který je napadený, se dá “vypálit” horkovzdušnou pistolí. Pomalu projeďte horkým vzduchem každou skulinku, škvíru i spoj. Dbejte však na velkou opatrnost, aby nedošlo k poškození nábytku či prostor, které vypalujete.
Na závěr jedna sice drobná, ale pozitivní informace. Štěnice nejsou přenašeči chorob. Sice vám velmi znepříjemní život, ale vaše zdraví nijak neohrozí.