Váš kvalitní blog o bydlení

Nevíte, jak na suchý vzduch v místnosti? Poradíme triky, jak jej zvlhčit

V prvé řadě je asi třeba si položit otázku, jaká je optimální vlhkost v obývaném prostoru. Doporučená hladina vlhkosti vzduchu je okolo 50 % a zjistit ji můžeme např. pomocí domácích digitálních či analogových vlhkoměrů. Investice do nich nejsou příliš vysoké, některé lze pořídit i pod 200 Kč.

Proč není zdravé bydlet v místnost se suchým vzduchem?

Suchý vzduch v místnosti může mít neblahé účinky na naše zdraví. Od podráždění pokožky a svědění očí počínaje, po únavu, škrábání v krku a chronickou rýmou konče. Suchý vzduch samozřejmě není vhodný i pro osoby citlivé či trpící alergií. Navíc sucho v místnosti neblaze působí i na dřevěný nábytek či podlahy, neboť způsobuje jejich vysušování.

Jak vyzrát na suchý vzduch?

Tipů, jak zvýšit vlhkost v místnosti je hned několik. Pojďme si představit některé z nich.

1.     Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu

Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu udělá radost všem, kdo se nechtějí o udržení správné vlhkosti v místnosti starat. Pokud zvolíte tzv. chytrý zvlhčovač, máte skutečně o starost méně, neboť přístroj si sám proměří vlhkost a zapne se, kdy je potřeba, bez ohledu na to, zda-li je den či noc. V současné době je nabídka velice pestrá, můžete volit i takové, které budou originální designovkou do vaší domácnosti.

2.     Nádoby s vodou

Pokud se vám nechce investovat do zvlhčovačů, pak můžete využít jednoduše nádoby s vodou, které umístíte na topení. Voda se bude odpařovat a zvlhčovat tak vzduch v místnosti. V domácích potřebách můžete též zakoupit závěsné nádoby, které jsou estetické a jsou cenově dostupnější oproti ultrazvukovým zvlhčovačům.

3.     Sušte vyprané prádlo v pokoji

Pokud máte vhodný rozkládací sušák na prádlo a dostatek místa v místnosti, využijte jej pro sušení prádla v pokoji, ideálně v blízkosti radiátoru. Vypařovaná voda zvýší vlhkosti v místnosti.

4.     Vaření vody

Vaření vody, ať již ve varné konvici či při přípravě jídla, je ideální příležitostí, jak zvýšit vlhkost v dané místnosti. Bohužel efekt se vztahuje většinou jen na jednu místnost a to kuchyň.

5.     Koupelna

Po sprše či koupeli nezavírejte dveře do koupelny. Nejenže budete předcházet zbytečné tvorbě plísně v koupelnách, ale unikající pára zvlhčí ostatní místnosti. Po koupeli také hned nevypouštějte vanu.

6.     Nepřetápějte a dostatečně větrejte

Velice častou neřestí českých domácností je jejich přetápění. Nejenže tímto způsobem zatěžujete svoji peněženku, ale navíc ani neprospíváte svému zdraví. Topte proto přiměřeně. Zároveň i dostatečně větrejte, v zimních měsících intenzivně a po kratší dobu.

7.     Použijte rozprašovač, třeba i na záclony

Skvělým pomocníkem v boji proti suchu je rozprašovač. Několikrát denně můžete rovnoměrně postříkat vzduch nebo jím postříkat záclony. To je ideální využít zejména v létě či když je větrno. Vzduch bude proudit přes záclony do místnosti a tím je bude zvlhčovat.

8.     Akvárium, fontána či květiny ve váze

Vše, co obsahuje vodu, je ideální jako přirozený zvlhčovač do místnosti. Navíc působí esteticky a příjemně