Váš kvalitní blog o bydlení

Vařit vodu v mikrovlnce? Pěkná hloupost!

Patříte k těm lenochům, co si na mikrovlnnou troubu zvykli natolik, že v ní dokonce ohříváte vodu? Pak pozor, mohlo by se vám to šeredně vymstít!

Nápoje v mikrovlnné troubě rozhodně nepřipravujte

Nedávno se mi do e-mailu dostala jedna zajímavá zpráva, která by právě ty z vás, kteří ohřívají vodu v mikrovlnce, mohla zajímat. Jde o případ muže, který si chtěl připravit v mikrovlnce instantní kávu.

MIkrovlnka je dobrý sluha, ale špatný pán

Vzal hrníček s vodou a vložil ji do mikrovlnky, aby vodu uvařil. Není nám známo, na kolik minut nastavil ohřev, nicméně jeho cílem bylo dostat pouze vodu do varu. Když se minutovka zastavila, vyndal hrníček s vodou a konstatoval, že se voda nevařila. Přesto do hrníčku nasypal instantní kávu. V tom okamžiku, mu voda doslova „vybuchla“ do tváře, přičemž mu způsobila popáleniny druhého stupně, po kterých mu zřejmě zůstanou stopy. Navíc levé oko je taktéž postižené.

Po příchodu do nemocnice mu lékař sdělil, že se jedná o známý fenomén, a že voda samotná by se nikdy neměla ohřívat v mikrovlnce. Pokud přeci jen chcete ohřát vodu tímto způsobem, mělo by být v hrníčku vloženo něco navíc, např. kousek dřívka (sirka s ulomenou hlavičkou), v žádném případě ovšem nic kovového.

Co na to vědci

Vědecké vysvětlení: Voda se ohřívá rychleji než bublinky páry, které se nemohou vytvořit a tím uvolnit akumulovanou teplotu. Tím, že bublinky varu se netvoří a voda neuvolňuje ani akumulovanou teplotu, se voda ohřívá a přesahuje bod varu. Když se voda dá do pohybu při vložení cizího tělesa (cukr, káva, sáček čaje), je tepelný šok dost veliký na to, aby najednou vytvořil bublinky, které doslova vystřelí horkou vodu ven. Jedná se o podobny efekt, jako když otevřete novou láhev Coca-Coly po předchozím protřepání.