Váš kvalitní blog o bydlení

Saunováním ke zdraví

Máte problém s imunitním systémem? Pak vyzkoušejte saunování! Celé řadě lidí totiž saunování pomáhá k tomu, aby se vyhnuli nemocem a zachovali si zdraví a dobrou kondici.

Princip sauny

Saunování je zdraví prospěšné

Samotný název „sauna“ pochází z Finska. Pro tento severský národ je lázeň střídající pobyt osob v horkém a relativně suchém vzduchu s intenzivním pocením a následném ochlazováním ve studené vodě typická. Princip saunování je proto velice jednoduchý, spočívá v důkladném prohřátí celého těla a následném prudkém ochlazeníTeplota v klasické sauně je přitom kolem 90 °Cinfra sauny pak mají teploty o něco nižší, kolem 50 °C.

Vliv saunování na zdraví člověka

Již naši předci věděli, že saunování prospívá lidskému organismu a má blahodárné účinky na naše zdraví. Pravidelná návštěva sauny zvyšuje odolnost organismus a snižuje riziko onemocnění, navíc se pomocí sauny otužujete.  Sauna má však především preventivní účinky.

Pokud si však myslíte, že saunováním zhubnete, pak vás bohužel asi zklameme. Samotným saunováním nezhubnete, ale pomůžete k lepšímu rozložení vody v organizmu.

Pro koho je a pro koho není saunování vhodné?

Pobyt v sauně je vhodný pro všechny lidi, kteří netrpí nějakým závažným onemocněním. Pokud trpíte akutními záněty, kožními či gynekologickými problémy nebo dokonce degenerativním onemocněním, pak byste se sauně měli vyhnout.

Jak často chodit do sauny a jaká jsou pravidla saunování

Při saunování dodržujte pravidla

Nic se nemá přehánět, proto i návštěva sauny postačí 2 – 3x do týdneZačátečníci by v sauně neměli zůstávat déle jak 5 minut, nezapomínejte také na oddechovou půlhodinku po ukončení celého procesu. Do sauny si s sebou berte vždy čistý ručník, na který si sednete.

Před vstupem do sauny se vždy osprchujte vlažnou vodou. Teplota v sauně by měla být příjemná pro všechny zúčastněné. Pokud nechcete trpět zažívacími problémy, choďte do sauny na lačno (nejdříve 2 hodiny po posledním jídle) a po celém procesu nezapomeňte dodržovat pitný režim.

Sauna je vhodná i pro sportovce

Saunování zvyšuje látkovou výměnu, odplavuje únavové látky a zlepšuje zásobení kyslíkem. Pro sportovce je proto skvělým doplňkem jejich sportovních aktivit. Ideální je použít saunu za účelem předehřátí organismu, např. před plánovanou masáží.