Váš kvalitní blog o bydlení

Praktické rady, jak mít doma teplo a neprodělat kalhoty?

Je zima a topení vám nejspíš doma běží téměř na plno, což s sebou samozřejmě nese zvýšené náklady na energie. Jak je snížit? Řešením samozřejmě může být praktická aplikace životního stylu lidově označovaného jako „studený odchov“. Anebo prostě je dobře a chytře regulovat topení a dodržovat pár zásad. Ukážeme vám, jak na to.  

Netopte zbytečně moc, ale ani málo

Topení na příliš vysokou teplotu je energeticky náročné a ve výsledku vás stojí zbytečně moc peněz. Přetápění navíc není ani příliš dobré pro lidské zdraví. Mnohem lepší je topit raději méně, ostatně ne nadarmo často energetičtí poradci v nadsázce říkají, že nejlepším úsporným opatřením je kvalitní teplý svetr. V praxi si ale samozřejmě zvolte takovou teplotu interiéru, která bude dobrým kompromisem mezi osobním pohodlím a energetickými nároky. Často opravdu postačí v obýváku 20 – 21 °C. Důležitý je přitom každý stupeň, i malým snížením teploty dosáhnete poměrně velkých energetických úspor.

Máte dotaz, jak přesně a účinně šetřit energie?

Máte dotaz, jak přesně a účinně šetřit energie? Pokud ano, napište nám ho na email info@eonradce.cz. Za 14 dní zveřejníme odpovědi na nejčastější dotazy našich čtenářů.

Extrémy škodí, důležitá je rovnoměrnost

Radiátory v bytech jsou obvykle vybavené termostatickými hlavicemi, řada lidí je ale využívá nesprávně spíš jen jako ventil s polohami vypnuto a zapnuto. Mnohem úspornější je však na nich dlouhodobě nastavit požadovaný stupeň a teplotu v místnosti pak je korigovat drobným pootočením nahoru nebo dolů. V pro bydlení v bytech i rodinných domech pak platí univerzální rada – interiér nepřetápět ani zbytečně nepodchlazovat. Čím rovnoměrněji kotel a topení pracuje, tím lépe. Navíc dům ani byt by neměl nikdy zcela vychladnout, protože vytopení interiéru s prochlazenými stěnami je energeticky náročné.

V době nepřítomnosti temperujte

V zimě by stěny zděných domů neměly nikdy úplně vychladnout. Vytopení chladného domu totiž stojí mnoho energie, a tedy i peněz. Mnohem úspornější je dům či byt během nepřítomnosti v zimě temperovat na cca 15 °C. Náklady na temperování jsou často menší než na opětovné vytopení prochlazeného domu. Temperováním má ale i další výhody – nezamrzne vám voda a v domě se nebude tolik kondenzovat vlhkost.

Větrání – krátce intenzivně, a často

S topením úzce souvisí také větrání. Abyste předešli výrazným tepelným ztrátám, větrejte raději krátce, ale intenzivně a také často. Tedy žádné dlouhodobě pootevřené okno, ale naplno otevřené okno i dveře na balkon po dobu cca půl minuty. Moderní okna často umožňují takzvané mikrovětrání (při napůl potočené kličce). Na to ale v zimě raději zapomeňte, protože akorát zbytečně ochlazujete prostor v blízkosti okna, ale efektivně nevětráte.

Zateplete dům

Největší efekt v úsporných opatřeních má kvalitní zateplení domu. Výměna oken a zateplení fasády i střechy výrazně přispívá ke snížení tepelných ztrát domu. Jde ale samozřejmě o větší akci, jejímž základem je dobrý projekt a kvalitní materiály – na zateplení fasády a podkroví třeba minerální vlna dostatečné tloušťky nebo foukaná celulóza, okna s tepelně-izolačními trojskly (alespoň na severní straně) a kvalitní dveře. Zní to složitě, ale s konkrétními kroky, které je potřeba udělat právě ve vašem případě, vám může pomoci odborník – energetický poradce.

Zateplení domu je samozřejmě drahé opatření, v nižších nákladech na energie se vám ale tato investice vrátí, navíc pro financování můžete použít dotace Nová zelená úsporám.

Jak správně topit v bytě:

  • Nepřetápět ani byt příliš neochlazovat. Topení „od sousedů“ vzhledem k pravidlům rozúčtování tepla nefunguje.
  • Používejte správně termostatické hlavice – nikoli jako ventil v režimu zapnuto/vypnuto
  • Správně větrejte – jen měnit vzduchu ale neochlazovat stěny
  • Topte co nejvíce rovnoměrně
  • Nezakrývejte radiátory záclonami, závěsy ani nábytkem

Jak správně topit v rodinném domě?

  • Snažte se, aby kotel pracoval v optimálním režimu a příliš necykloval.
  • Nepřetápějte interiér a dodržujte různé teploty podle druhu místnosti.
  • V době nepřítomnosti dům temperujte na cca 15 °C.
  • Investuje do snížení energetické náročnosti domu – zateplení a nových oken

Pozn. Tento článek je komerční