Váš kvalitní blog o bydlení

Výměna plastových oken aneb jak nenaletět podfukářům

Venku padá sníh, vítr se opírá do oken…překrásná zimní scenérii narušuje pouze fakt, že zima je nejen za okny, ale i před nimi. Prostě stará okna dosloužila a do obydlí, kde má být teplo a pohodlí je zima a škvírami nepříjemně profukuje. Co s tím? Nejlepší je okna zcela vyměnit, to je jasné. Ale co dělat, aby se nenaletělo nějakým podfukářům, kteří okna šidí a záměrně přehlížení některé důležité prvky, které by kvalitní okna rozhodně mít měla? My pro vás máme pár šikovných rad, na co si při výměně oken dát pozor a na co se výrobce určitě nezapomenout zeptat.

Ptejte se na stavební hloubku i počet izolačních komor

Při výběru nových plastových oken hraje důležitou roli jejich stavební hloubka, která by rozhodně neměla být menší než 70 mm (ideálně pak v rozmezí 80 – 90 mm). Samozřejmě dbejte na to, aby nová plastová okna měla dostatečný počet izolačních komor, ideální počet je 5 – 8. Pokud vás prodejce bude přesvědčovat ke koupi oken s dorazovým těsněním, pak raději vezměte nohy na ramena a svěřte zakázku někomu jinému. Tato okna mají totiž vyšší riziko zatékání a rosení okenních rámů a křídel. Daleko vhodnějším typem jsou ta, která mají středový systém těsnění. Důležitým aspektem při výběru je také vzdálenost a rozmístění zavíracích bodů na oknech. Vzdálenost je dobré si předem ověřit, zavírací body by měly být umístěny po celém obvodu okna a neměly by se nacházet ve vzdálenosti větší než je 70 mm.

Ocelové profily zamezí zatékání a profukování oken

Kvalitní plastová okna poznáte také podle ocelových profilů, jimiž jsou vyztužena. Tyto profily slouží k zamezení různých průhybů, které následně způsobují zatékání a profukování. Většina oken nabízených ve slevách či od polských výrobců, která nabízejí už i některé české firmy, tyto profily nemají. Výrobci pak často tvrdí, že technologie, jimiž jsou okna vyráběna, je tak dokonalá, že tyto výztuže prostě nepotřebují. Omyl. Firma jednoduše na oknech šetří a rozhodně nepatří k firmě solidní a věrohodné.
Zaujal vás tento článek? Spoustu dalších zajímavých informací najdete na Blog Energy Tábor.