Váš kvalitní blog o bydlení

Klimatizace nejen pro horké letní dny

Přestože „Paní Zima“ stále pevně drží žezlo své vlády v rukou a v domácnostech většinou praská oheň v krbu či se line příjemné teplo z ústředního topení, není od věci se zamyslet, jak si v létě, v době dovolených a výletů,  navodit příjemné prostředí.

Klimatizace totiž už dávno nepatří pouze k výdobytkům kanceláří a výrobních hal, ale pomaloučku se zabydluje i v klasických domácnostech. Víte ale, jak taková klimatizace vlastně funguje a jaké typy jsou do domácností vhodné?

O klimatizaci

Klimatizace je přístroj, který se stará o lepší komfort vzduchu v interiérech.  Současná nabídka klimatizačních jednotek je skutečně pestrá, stejně tak se liší kritéria, podle kterých je vhodné tu či jinou klimatizaci vybrat. V prvé řadě rozlišujeme klimatizace, které mají systém:

  • Vzduchový (ty dále dělíme na nízkotlaké a vysokotlaké)
  • Vodní a
  • Kombinované

K levnějším typům klimatizace patří klimatizace mobilní a okenní, které mají jednodušší zařízení. Pokud budete do vaší domácnosti chtít klimatizaci lepší, pak v obchodech vybírejte ty, které mají šestý smysl. Při výběru dražší klimatizace však doporučujeme se nejdříve poradit s odborníkem.

Jak klimatizace fungují

Hlavním úkolem klimatizace je vysávat teplo z místností a vracet do nich chladnější vzduch. V systému klimatizace je uzavřený okruh, který umožňuje ochlazování vzduchu. Zkapalní chladivo, odpaří ho a odebere z okolí tepelnou energii. Ohřátý vzduch se tak dostává z vnitřního prostoru ven.

Přestože hlavní využití klimatizačních jednotek je v létě, své uplatnění najdou i v zimním období. V zimě totiž díky nim dochází k cirkulaci vzduchu a vy díky tomu nemusíte větrat.