Váš kvalitní blog o bydlení

Jak správně udit zeleninu, na které si pochutnáte

Na správně vyuzené zelenině si můžete skutečně pochutnat.

Na správně vyuzené zelenině si můžete skutečně pochutnat.

Řekne-li se domácí udírna, každý hned vidí krásně vyuzený kus masa, párku či klobásy. Což takhle ale dát si pěkně vyuzenou zeleninku či houbičky? Že vás představa masa láká více? Přesto to alespoň zkuste, uvidíte, jak mile budete překvapeni.

Ukážeme vám, jak správně udit některé druhy zeleniny, tak abyste si na nich skutečně pochutnali.

Uzená rajčata

Při výběru rajčat k uzení volte taková, která nejsou moc masitá, neboť ta obsahují větší množství vody. Rajská jablíčka rozkrojte, opepřete je a osolte. Pro zvýraznění chuti můžete použít např. sůl bylinkovou. Takto připravená rajčata položte slupkou dolů na rošt, popř. mřížku udírny a uďte horkým kouřem 50 – 75 minut.

Uzená cuketa a lilek

Cukety a lilky patří k velice oblíbeným zeleninám, které jsou navíc k uzení ideální. Před uzením je samozřejmě nutné z cukety či lilku odstranit tvrdou slupku. Poté je nakrájejte na silnější plátky, které položte na rošť či mřížku udírny. Lilky a cukety se udí přibližně 40 – 65 minut.

Uzené papriky a kapie

Také papriky a kapie je možné připravovat v udírně, je však nutné je podobně jako cukety a lilky na to vhodně připravit. Z paprik a kapií odstraníme tvrdou slupku a semena a to tak, že je prudce opečeme na pánvi (pozor, péci na sucho, bez oleje). Poté je již hračkou slupku jednoduše sloupnout. Následně položte papriky či kapie na udící mřížku či rošť a uďte je 40 – 65 minut.

Uzená kukuřice

Pokud chcete udit kukuřici, vybírejte spíše menší klasy, které jsou pro uzení vhodnější. Kukuřici stačí pouze 4 minuty povařit v osolené vodě. Poté je položte na mřížku udírny a po 45 – 60 minutách uzení si na nich můžete pochutnat.

Uzené houby

Pokud patříte k milovníkům hub, pak i ty, jako uzené chutnají výborně. K uzení jsou nejvhodnější žampiony (pouze hlavičky, bez nožiček), které je možné udit jak vcelku, tak i nakrájené na plátky. Delikatesou jsou pak žampiony plněné. Pokud udíte žampiony vcelku, pak je mírně nasolené položte na alobal a poté na mřížku udírny. V závislosti na velikosti hlaviček je uďte 40 – 60 minut horkým kouřem. Pokud udíte žampiony plněné, pak je na mřížce udírny uďte horkým kouřem cca. 60 minut. Následně je posypejte sýrem a ponechte ještě dalších 10 minut v udírně tzv. „dojít“.