Váš kvalitní blog o bydlení

Jak opravit betonovou podlahu

Opravit betonovou podlahu zvládnete i svépomocí, stačí se řídit našimi návody. Přinášíme pár tipů, jak opravit nejrůznější typy defektů betonové podlahy.

Jak odstranit různé defekty betonové podlahy

Kromě tradičního praskání, existuje řada dalších vad na betonové podlaze, které podléhají nutnosti odstranění. Jejich složitost určuje potřebu použití určitých zařízení a způsob využití betonových podlah.

Lokální poškození povrchu

Pokud je potřeba opravit lokální poškození povrchu, je možné použít speciální formule.  Typicky se tento roztok na bázi epoxidových pryskyřic, charakterizovaný nízkou viskozitou, zavádí vstřikováním  do místa poškození.

Když je potřeba zvýšit nosnost betonové podlahy, zcela odstraňte stávající nátěr a položte novou betonovou podlahu. Všechny operace však musí být prováděny pouze po pečlivé přípravě podkladové základny.

Praskliny v betonové podlaze

Velmi často vznikají na povrchu betonové podlahy praskliny. Častěji je jejich přítomnost spojena s těžkým předmětem padajícím na zem. Dostupné praskliny musí být důkladně očištěny od nečistot, prachu a olejů. Poté se provede základní nátěr, který zlepšuje přilnavost betonové malty. Zpravidla probíhá naplněním praskliny betonovou směsí s přídavkem výztužných činidel.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat okolnostem, za kterých by měla opravná malta vytvrzovat. Plochy betonové podlahy podléhající opravě musí být proto udržovány pod krytem ve vlhkém prostředí. Navíc po dobu 8-10 dnů musí být povrch podlahy chráněn před jakýmkoliv zatížením.

Odstraňte horizontální nesrovnalosti

Horizontální nesrovnalosti jsou výsledkem špatného odlévání betonu a porušování příslušných technologií. K odstranění těchto nepravidelností vám pomůže fréza, pomocí které betonový podklad zbrousíte do hloubky 1 cm.

Následně je potřeba povrch vyleštit, aby se odstranily nepravidelnosti. Pak je třeba odstranit betonový prach a navlhčit podlahu polyuretanovou podsadou. Alternativou může být ekvivalent epoxidu. Díky této směsi vám po ztvrdnutí vznikne nová betonová podlaha. Dvousložkové epoxidové plnivo lze využít pro opravy trhlin, lézí a otvorů v betonové podlaze. Rovnoměrně nanesený materiál může být také aplikován ve velmi velkých tloušťkách a po naplnění léze se vyhladí kovovou špachtlí. Po zrání, které nastane rychle, zaručuje mechanickou odolnost 5krát větší než u betonu.

Povolení horní betonové vrstvy

Opotřebení betonové podlahy může způsobit uvolnění vzhledu povrchu. Pokud porucha tohoto druhu nepřesáhne hloubku 3 mm, pak tento úsek postačí odstranit broušením. Provádí se před nanesením nového betonového povrchu, který musí být pečlivě očištěn od prachu.

Poté beton zpracujte s pomocí speciálních prostředků pro vytvrzování a odstraňování prachu, které mají chemický účinek. Mohou se stát alternativou k polymerním přípravkům. Pouze pro projekty rekonstrukce musí být vzaty v úvahu všechny nuance a použité technologie. V opačném případě bude výsledek krátkodobý.

Pozn.: Tento článek je komerční.