Váš kvalitní blog o bydlení

Pronájem bytu jako výdělek? Ano, ale opatrně!

prodej nemovitostiPronájem bytu se v posledních letech stal poměrně zajímavým zdrojem výdělku. Pokud jste zdědili či si pořídili nový byt, jejž chcete dále pronajímat, pak byste vše měli pečlivě zvážit. Výdělek z pronájmu je sice lákavým pozlátkem, nicméně samotný pronájem sebou nese nejen řadu rizik, ale také starostí.

Pronájem domu či bytu se může zpočátku jevit jako velice výhodná investice, zvláště pokud se jedná o byt zařízený. K nejvýhodnějším způsobům, jak byt pronajímat, patří oslovení nějaké konkrétní agentury, která váš byt k pronájmu nabídne. Pokud „narazíte“ na slušné nájemce, může se pronájem bytu stát výhodnou investicí. Co ale, když ne……

Rizika spojená s pronájmem bytu

Byt jste tedy pronajali a vše běží dle dohody. Náhle se však splátky nájemného začínají zpožďovat. Už to je první signál toho, že něco není v pořádku a je na čase začít jednat. S nájemci si domluvte schůzku a projednejte jejich finanční situaci. Mohlo se jednat o nenadálou finanční krizi, která se už nebude opakovat. Každý slušný nájemce by vás však na to měl předem upozornit.

Rozhodně si také byt zkontrolujte. Druhé nejčastější riziko, které s pronájmem bytu souvisí, je demolice zařízení a vybavení pronajatého bytu. Velice často se pak stává, že pronajímatel dá více investic do obnovy vybavení bytu, než to, co samotným pronájmem vydělal.

Jako velké riziko pronájmu je také nájemník, který náhle zmizí a zanechá po sobě řadu nájemných dluhů. Pokud majitel bytu neví, kde dotyčného hledat, pak se musí bohužel smířit s tím, že o svoje peníze s největší pravděpodobností přijde. Tato situace se velice často stává zejména v případě pronájmu nebytových prostor či bytů cizincům.

Reálný výnos z pronájmu necelé 3%

Vzhledem k deregulaci nájemného začínají klesat tržní nájmy, což pro pronajímatele má v konečném důsledku za následek snížení výnosu. Reálný výnos z pronájmu v současné době v některých případech už nepředstavuje ani 3%. Pronájem bytu tedy opravdu pečlivě zvažte.