Váš kvalitní blog o bydlení

Co je dobré vědět o pokládání plovoucí podlahy a kdy je lepší vsadit na odborníky?

Rozhodli jste se pro plovoucí podlahu, protože vás přesvědčilo množství specifických výhod, a především rychlá a nenáročná pokládka? Pro šikovného kutila je realizace skutečně velmi snadná, ovšem amatérovi bez předchozích zkušeností hrozí, že při ní prožije martyrium. Přijměte proto fakt, že výsledná kvalita podlahy nezávisí pouze na vlastnostech materiálu, ale také na úrovni pokládky. Pokud si na ni netroufáte, svěřte ji poctivému podlaháři.

6 důležitých faktů o pokládce

Prvním krokem je kalkulace materiálu. Plovoucí podlahy se prodávají v balících s určitým počtem kusů lamel. Budete jich potřebovat více, než jaká je plocha podlahy – některé lamely využijete jen z části, protože je budete muset nařezat.

Nekombinujte lamely z různých materiálů. Plovoucí podlaha musí být jednotná – lamely stejného typu a v ideálním případě z jedné výrobní série. I drobné rozdíly mohou způsobit nerovnosti a další nedostatky.

Než se pustíte do realizace, nechte lamely v místnosti, kde se je chystáte položit, tzv. „vydýchat“. Nasají vlhkost a přizpůsobí se teplotě. Předejdete tím nežádoucímu zvlnění a vniku nehezkých spár.

Pamatujte, že plovoucí podlaha vypadá lépe v případě správné orientace lamel. Tedy s ohledem na rozmístění nábytku a orientaci dveří a oken.

Nepodceňujte význam přípravy podkladu. Jde o nejnáročnější fázi pokládky, která spočívá v odstranění staré podlahy, vyčištění a vyrovnání povrchu podkladu. Stěžejní je zejména poslední část – vyrovnání pomocí stěrky či roštem s nivelovanými OSB deskami. K dosažené uspokojujícího výsledku jsou zapotřebí odborné dovednosti z různých řemeslných oborů.

Při pokládce je třeba počítat s roztažností podlahy a ponechat mezi ní a stěnami dostatečně velkou dilatační spáru. V místech styku s jinou podlahou se k překrytí používá přechodová lišta.

Pokládat svépomocí, nebo se obrátit na profíka?

Co dodat závěrem? Pokládka podlahy ze slov výrobců jeví jako neuvěřitelně snadná záležitost, praxe však bývá jiná. Proto důkladně zvažte, zda poměrně náročnou práci zvládnete a v opačném případě přenechte práci zkušenému podlaháři. Pod jeho rukou vznikne podlaha, na kterou budete právem hrdí.

Pozn. Tento článek je komerční.