Váš kvalitní blog o bydlení

V Praze je dnes opravdu draze: Rodinný dům za hubičku nepořídíte (ani ten starší)

Fakt, že ceny bytů v hlavním městě vyletěly v posledních letech raketově vzhůru, je všeobecně znám. Netřeba o něm přesvědčovat nikoho, kdo se o realitní trh zajímá alespoň okrajově. Méně často se však hovoří o rodinných domech. I tuto část trhu však zachvátila realitní horečka a v některých lokalitách se za poslední dva až tři roky ceny vyhouply na dvojnásobek původní ceny. Mnohem více lidí proto hledá nemovitosti na periferiích a mimo metropoli. Najít v Praze obyvatelný dům s cenovkou pod osm milionů je momentálně malý zázrak.

Trend odklonu části poptávky do okrajových částí Prahy potvrzují mnozí zástupci realitních kanceláří. S průměrnou cenou atakující hranici deseti milionů korun lze hovořit o minimálně 10 % meziročním nárůstu.

Ještě v roce 2015 nebyl problém pořídit novostavbu s velikostí obytné plochy 150 m² a pozemkem 300 m² za cenu kolem 5-6 milionů korun. V roce 2017 činila průměrná cena nemovitostí s podobnými parametry 8,5 milionu korun. Nyní o další dva miliony více.

Výrazný růst cen se ovšem netýká pouze nových domů. Novostavby v Praze jsou mnohdy naopak o něco levnější nebo cenově srovnatelné s tzv. secondhandovými nemovitostmi (= staršími rodinnými domy). Majitelé se je momentálně snaží prodat za částku kolem 12 milionů.

Zdražování nemovitostí zapříčinilo enormní zájem o domy v lokalitách, které kdysi nepatřily na seznam žádaných. V některých oblastech se v uplynulé dekádě více než zdvojnásobil původní počet obyvatel. Odborníci však zájemce o prodej rodinných domů varují: cena by neměla být jediným kritériem výběru. Velmi důležité jsou také úroveň občanské vybavenosti, dopravní dostupnost a další aspekty spokojeného bydlení.

Pokud vás prudký nárůst cen rodinných domů od koupě neodradil, nezapomeňte se podívat na aktuální nabídku jednoho z nejvýznamnějších českých developerů. FINEP hledá pro novostavby v Praze atraktivní lokality a bydlení prodává za dostupné ceny.

Pozn. Tento článek je komerční.