Váš kvalitní blog o bydlení

Bedýnkování aneb zdravá zelenina na váš stůl

Vánoční svátky i oslavy příchodu nového roku máme za sebou. Dny plné rodinné pohody, oslav, návštěv přátel jsou tradičně spojené s velkou konzumací nejrůznějších dobrot, pamlsků, slaných delikates a alkoholu. Často je toto hodování spojené s nepříjemnou skutečností, kdy nám váha ukazuje nějaké to kilo navíc. Nemilé, viďte?

Možná patříte k těm, kteří si dávají novoroční předsevzetí, které zní podobně jako:

Od nového roku začnu hubnout nebo hned jak dojím tohle cukroví, budu jíst víc zeleniny a ovoce a začnu žít zdravě.

Odhodlaně se vrháme k pultům se zeleninou v supermarketu a nakupujeme ji ve velkém, abychom udělali něco pro zdraví. Pojďme se trochu ale zamyslet nad tím, jestli skutečně lákavě vypadající zelenina, rudá rajčata, krásné ředkvičky, tmavě zelené papriky nám dodávají v tomto období to, co naše tělo opravdu potřebuje. Nechci ani opomenout fakt, že je většina ovoce a zeleniny chemicky ošetřována.

Babičky věděly, co je pro nás dobré

Přemýšleli jste nad tím, že máme po celý rok možnost konzumovat ovoce a zeleninu, která v určitém období u nás vůbec neroste, a přesto jí většinou dáváme přednost před tou, která dá tělu správné množství potřebných látek?

Naše babičky by nás asi těžko v zimě pohostily ledovým salátem a jahodami. Proč by nám připravily moravské zelí nebo boršč a místo ananasu by nám daly jablka? Ony věděly, že zelí a červená řepa, brambory a kořenová zelenina je nejen zasytí, ale i pomohou překonat ve zdraví náročné zimní období. Všichni dobře víme, že si lidé dříve pěstovali vše na zahrádce a řídili se více podle přírody. Zelenina vypěstovaná na zahrádce je nejzdravější.

Zdravá zelenina přímo na váš stůl

Spousta z nás nemá vlastní zahradu a ani možnost uskladňovat zeleninu a ovoce ve správných podmínkách. Existuje ale řada farmářů a nadšenců, kteří nám své výpěstky doručí v bedýnkách až na náš stůl.  Zdravou, chemicky neošetřovanou zeleninu a ovoce, co víc si přát?
Myslím, že tohle je jedna z cest jak začít plnit naše novoroční předsevzetí a také způsob poděkování farmářům, kteří nám ukazují jak se vrátit zase blíž k přírodě.

Autor: ANDREA ZATLOUKALOVÁ