Váš kvalitní blog o bydlení

Jak na krásný živý plot a trvalky na vaší zahradě

Živý plot je krásným doplňkem pro kvetoucí trvalky, kterým vytváří dokonalé pozadí. Pokud však nechcete, aby vaše zahrada byla obrostlá nevzhlednými křovisky, pak byste neměli zapomínat na jejich pravidelné prořezávání. U většiny živých plotů postačí jarní a podzimní prořez, nicméně pokud jsou vaše nároky na tvarování plotu větší (například chcete docílit konkrétního tvaru), pak je třeba, abyste prořezy prováděli také v létě a to ve dvou etapách.

První etapu byste měli stihnout do konce června, neboť dřeviny pak obrostou novými výhony. Druhou etapu prořezu byste měli provést dříve, než bude konec léta, protože jinak by nové záhony nestačily do zimy vyzrát.

Letní řezy se provádějí zejména u rostlin se sklonem k hustému obrůstání, jedná se zejména o některé listnaté stromy (habr, javor) nebo o vyšší keře, jakými je např. zob obecný.

Krásné trvalky bez zvýšené péče

Keře, stromy a živé ploty jsou zajímavým pozadím pro kvetoucí trvalky, které jsou ozdobou každé zahrady. Některé však vyžadují zbytečně mnoho práce s pletím, hnojením i zaléváním. Můžete se tomu však jednoduše vyhnout, pokud váš záhon oprostíte od těch, které vyžadují přílišnou péči, a vysadíte místo nich ty, které ji naopak tolik nepotřebují. Jedná se například o čemeřice, bohyšky, pivoňky nebo denivky – tedy druhy, které krásně kvetou i několik let a přitom nejsou náročné.

Velmi odolné jsou také plané květiny, jako například krásnoočko, šalvěj nebo kakost. Nezapomínejte však vybírat takové druhy, které se hodí na místo, kam je sázíte. Ne každá trvalka se hodí pro místa s plným slunečním světlem a naopak, některé nesnášejí stín.