Váš kvalitní blog o bydlení

Máte na stěnách plíseň? Poradíme, jak se jí zbavit

Plíseň patří k nepříjemným společníkům, kteří řadě domácnost ztrpčují bydlení. Nejčastěji je nacházíme v rozích místností či v okolí oken, v některých horších případech pak i na stěnách. Plísně vznikají zejména v domech, které jsou špatně izolovány – plísním totiž nejlépe svědčí vyšší vlhkost vzduchu v kombinaci s teplem. Pokud je byt či dům špatně izolovaný, z exteriéru vniká přes okna či stěny vlhkost, která se však nemá kam odpařovat a ukládá se na stěny.

plíseň na stěnách

Jak se zbavit plísně na stěnách?

Není třeba dodávat, že plísně jsou pro lidský organismus nebezpečné, zvláště pak u malých dětí, u kterých se v důsledku toho může objevovat alergie. Proti jejich vzniku, můžete udělat řadu opatření – např. nestavět nábytek těsně ke zdím, kuchyň vybavit digestoří či v koupelně umístit ventilátor.

Biocidní přípravek nezabírá. Co s tím?

Pokud se ve vaší domácnosti objevila plíseň, je třeba s ní bojovat. Řada majitelů nejčastěji asi sáhne po nějakém biocidním přípravku, jakým je např. SAVO proti plísním, který má tohoto nežádoucího vetřelce zlikvidovat. Tento prostředek má navíc bělící účinek, přesto není výjimkou, že po pár dnech se plíseň objeví znovu a dokonce i na jiných místech. Kde se tedy stala chyba? Příčin může být více.

Jednou z nich může být např. nedostatečný silný účinek přípravku, který při pronikání pod povrch malby ztrácí rychle účinnost. Další příčina může být nesprávný postup. Je-li výskyt plísní pouze na menším místě, pak se samozřejmě budete snažit je zlikvidovat svépomocí. Jedná-li se ale o větší plochy, pak je nejlepší účinnější opatření – tj. zbavit se starých nátěrů (a to až na omítku), poškozené místo desinfikovat biocidním přípravkem, který slouží k likvidaci plísní (např. CERESIT stop) a následně zeď napenetrovat. Poté se místnost vymaluje ve dvou vrstvách.

Doporučení na závěr: Pokud biocidní přípravky k likvidaci plísně nezabírají, pak nemá cenu je donekonečna aplikovat, neboť jejich opakované použití může zafungovat opačně. Pokud si sami netroufáte na účinnější opatření, pak raději likvidaci plísní svěřte nějaké zkušené firmě