Váš kvalitní blog o bydlení

7 rad, jak nenalákat zloděje

dum_zloděj

Období dovolených je rájem pro zloděje.

Dovolená je určitě příjemné zpestření každodenního pracovního shonu, přesto se návrat z ní může stát noční můrou. To když místo domácího poklidu musíte řešit následky vloupání. Období dovolených je pro zloděje obdobím hojnosti, i když vykrást vás mohou samozřejmě kdykoliv.

Připravili jsme proto pro vás 6 cenných rad, jak snížit riziko toho, aby zloději přišli zrovna k vám.

1)    Informaci o tom, že odjíždíte, sdělujte jen důvěryhodným osobám

Pokud se chystáte na delší dobu odjet, nevykládejte to všem „na potkání“. Informaci sdělte pouze okruhu osob, kterým skutečně důvěřujete. Pokud odjíždíte bez dětí, pak je poučte o tom, aby si tuto informaci uchovaly pro sebe. V minulosti byly desítky případů, kdy zloději vykradli byt či dům na základě informace, kterou prezentovalo dítě před kamarády.

2)    Na sociální sítě zapomeňte

Sociální sítě jsou fenoménem dnešní doby. Zvažte však, zda-li je skutečně tak nutné informaci o vašem odjezdu zde prezentovat. Umísťování fotek z dovolené si pak také raději nechejte až na období návratu.

3)    Nenechte zaplnit poštovní schránku

Plná poštovní schránka je jako pozvánka pro zloděje. Chytrý zloděj tak jednoduše pozná, že majitel není delší dobu doma. Domluvte se s nějakou zodpovědnou osobou, které důvěřujete, aby vám byt či dům pravidelně kontrolovala. Zalévala kytky a především vybírala poštu.

4)    Cenné věci uschovejte u známých

Pokud máte doma cenné věci, raději je po dobu dovolené uschovejte u známých, popř. uložte v bance. Je možné také využít služeb bezpečnostní agentury a váš byt či dům nechat po dobu dovolené zabezpečit elektronicky. Toto opatření však vyžaduje delší přípravu, je tedy nutné s ním počítat s předstihem.

5)    Žaluzie ani závěsy nezatahujte

Další chybou, kterou majitelé před odjezdem na dovolenou často dělají, je zatahování žaluzií a závěsů. Opět jasný signál pro zloděje, že nejste doma. Žaluzie a závěsy klidně nechte roztažené.

6)    Využijte časové zásuvky

Pokud chcete být ve vašem snažení o navození pocitu, že jste doma skutečně dokonalí, můžete využít např. časově programovatelné zásuvky, které ve stanovený čas rozsvítí lampičku nebo zapnou rádio. Jejich pořizovací cena je poměrně nízká a efekt dokonalý.

7)    Zavřete vodu, odpojte spotřebiče

Před odjezdem na dovolenou nezapomeňte uzavřít hlavní uzávěr vody a odpojit nevyužívané spotřebiče od elektřiny. Tato rada sice nikterak neodrazuje lupiče, ale ušetří vám případné nepříjemnosti s vyřizováním pojistné události.