Váš kvalitní blog o bydlení

Jak správně vyčistit sedačku

Sedací souprava patří k nepostradatelnému vybavení každé domácnost a bez ní si život umí představit skutečně jen málokdo. Vždyť, kde jinde než na pohodlné sedačce relaxovat a odpočívat po celodenní námaze? Stačí se jen pohodlně natáhnout, vzít do ruky knížku či si pustit televizor a k dokonalé domácí idylce už nic neschází.

Nicméně, tak jako každá věc, tak i sedací souprava se po nějaké době užívání opotřebuje, což se neblaze odráží na jejím vzhledu. Ačkoliv si to asi moc neuvědomujeme, potahy se sice špiní pomalu, nicméně prakticky nepřetržitě. Po určité době nás tedy z pochopitelných důvodů (kdo by totiž chtěl sedět na špinavé sedačce, že) začne zajímat, jak co nejúčinněji sedačku vyčistit a obnovit opět její vzhled.

Na malé skvrny stačí ruční mytí

Při čištění sedaček v domácích podmínek je třeba nejprve zjistit, o jak velké zašpinění se jedná. Je nutné samozřejmě brát také v potaz materiál, z něhož je sedací souprava potažena a dle toho volit vhodné čisticí prostředky. Jiné budete používat na sedací soupravy potaženou kůží, jiné pak na semiš či látku.

Pokud je postižen pouze menší kus sedačky, pak postačí na dané místo aplikovat čisticí prostředek a nechat jej dle návodu dostatečnou dobu působit. Po uplynutí stanovené doby stačí tento prostředek pomocí mechanického ručního čištění odstranit a následně místo očistit ještě čistou vodou.

Na jak běžně či silně znečištěné sedačky

Jiný postup samozřejmě následuji v případě, kdy je sedací souprava znečištěná po celé své ploše. V tomto případě se doporučuje využít služeb nějaké profesionální firmy, která vám sedací soupravu skutečně dokonale vyčistí. V opačném případě byste totiž mohli napáchat více škody, než užitku, navíc bez vhodného čistícího stroje vaše sedačka nikdy dokonale vyčištěná nebude.

Suché nebo mokré čištění?

Existují dvě možnosti čištění a to suchou nebo mokrou cestou. V případě mokrého (extračního) způsobu čištění dochází k tomu, že stroj na čištění pod přiměřeným tlakem stříká na povrch čalounění vodu s čisticím prostředkem a následně ji ihned odsává zpět do zásobníku. Tento způsob čištění se využívá zejména pro běžně znečištěné čalounění, které je pravidelně udržováno. V určité míře dokáže redukovat i roztoče, pachy, prach a některé skvrny.

Suchá cesta čištění čalounění sedačky je pak prováděna pomocí vakuového stroje. Ten do povrchu textilu aplikuje a vhání horkou chemikálii či suchou pěnu, která se následně ihned vysává silným proudem vzduchu. Tento způsob čištění je vhodný zejména na velmi znečištěné či dlouho nečištěné sedací soupravy.

Přesto ani jeden ze způsobů nezbaví sedačku od skvrn po žvýkačkách, neodborného čištění či vosku. Sedací soupravy by se měly čistit 1 – 2x ročně.