Váš kvalitní blog o bydlení

Dokonalost a originalita vertikální zahrady

Otázka úspory prostoru, peněz a času se dotkla také tématu zahradnictví. Navíc je ve městech potřeba zeleně víc, než kdy jindy, protože se mnohdy z nich stávají doslova betonové džungle, které nemají konce. Velmi populární jsou totiž vertikální zahrady, které zujímají přední místa v oblíbenosti. Vertikální zahrady se již dlouho úspěšně používají k vytvoření původního návrhu zahradních pozemků. Výhodou této metody terénní úpravy je, že je poměrně snadné pěstovat i velké travnaté porosty na šířku a výšku. Rozsah vertikálního zahradnictví je dostatečně široký. A výsledky mohou být docela působivé. Dnes je tento druh zeleně aktivně využíván při navrhování příměstských oblastí, interiérů nejen kanceláří a soukromých bytů, ale i ve veřejných budovách.

Charakteristika vertikálních zahrad

Popularita vertikálních zahrad se dnes celosvětově zvyšuje. Fasády budov a další stavby, které jsou obklopeny okrasnými rostlinami, mohou výrazně změnit vzhled jakéhokoli místa. Vertikální zahrady často využívají jak profesionální návrháři krajiny, tak amatérští zahradníci. Existuje mnoho stylů a způsobů, jak ozdobit prostor pomocí různých rostlin. Jsou to v podstatě zelené plochy, které mají dřevěnou nebo i kovovou konstrukci a jsou zavěšeny na stěnách domů nebo vnitřních interiérů domů, bytů a jiných objektů. Pěstební nádoba, která je upevněna na takové konstrukci,  je vybavena odtokovými otvory, kterými může přebytečná voda protékat kaskádovitě do nižších pater a dále do záchytné nádoby umístěné ve spodní části systému. A všechny tyto závěsné květinové záhony, vertikální zahrady, živé stěny, kvetoucí živé ploty – všechny tyto vertikální zelené vzory používají moderní designéři k úspoře místa.

Vertikální zahrady často využívají jak profesionální návrháři krajiny, tak amatérští zahradníci.

Vertikální zahrady často využívají jak profesionální návrháři krajiny, tak amatérští zahradníci.

Co lze ještě říci o vertikálních zahradách

Kromě toho rostliny používané pro takovou výzdobu rostou poměrně rychle, takže za krátkou dobu lze vytvořit zelenou zeď, například z vinné révy, je další výhodou vertikálního zahradnictví i fakt, že absorbuje prach, obohacuje vzduch kyslíkem a vytváří příjemný stín. Vertikální zahrady lze použít k dekoraci domů, altánů, teras, kamenných zdí, plotů, pavilonů, pergol, mají velmi vysokou úroveň zvukové izolace, vysoce efektivní je závlahový systém a vůbec tento typ krajinného designu vypadá nejen velkolepě, ale také prospívá člověku.

Jaké výhody lze spatřit ve vertikálních zahradách

Kromě již zmíněné estetiky a zvukové izolace, lze přiřadit i výborné mikroklima v objektu, prostor je obohacen o kyslík, který je tolik potřebný pro život, místo se stává pohodlnější a příjemnější, pomáhá rozdělit prostor na zóny a jedná se také o místo, které dostatečně chrání před přehřátím místnosti.

Realizace vertikální zahrady

Každé umístění vertikální zahrady má své opodstatnění. Vhodná je nejn do exteriéru městkých částí, pro oživení zašedlé budovy, ale vertikální zahrada může být realizována i v interiéru budov. Pro dokonalou realizaci v obou případech je vhodné se poradit s odborníky, kteří mají v popisu práce právě realizaci vertikálních zahrad. Jsou vybavení vším, co je k tomu potřeba. Možností je spoustu. Také výběr vhodných rostlin je důležitý. O všem se ale každý zájemce o vertikální zahradu může poradit právě s profesionály.

Pozn. Tento článek je komerční