Současná doba umožňuje vytápět dům pohodlně a to především pomocí moderních automatických či plynových kotlů, které se navíc obejdou bez lidské obsluhy. Před tím, než si však budete moci dopřát tento komfort, je třeba věnovat pozornost již samotnému výběru kotle.
V prvé řadě je třeba si ujasnit, čím chcete váš dům vytápět. Dřevo s ohledem na ceny patří k nejlevnějším druhům topiva, nicméně je třeba počítat s prostorem na uskladnění a častější obsluhou kotle (přikládáním). Také uhlí se stále těší oblibě jako levný zdroj tepla, nicméně o jeho ekologičnosti se už dá polemizovat. Oproti tomu vytápění plynem je dražší, ovšem zase vykompenzuje vám to vysokým komfortem s minimem starostí. Než se tedy rozhodnete, jaký druh kotle si pořídíte, zvažte především vaše možnosti, nároky a osobní preference.
Jaké faktory by měl nový kotel splňovat
Hlavními a rozhodujícími faktory, kterými byste se při výběru kotle měly řídit, jsou výkon a účinnost. Obě veličiny spolu úzce souvisí. Velikost výkonu kotle by měla být vybírána především s ohledem na tepelné ztráty domu a na velikost vytápěné plochy. Je logické, že jiné požadavky na vytápění bude mít dům o ploše 100 m2, který je zateplený, oproti čtyřicetiletému domu, který je sice stejně veliký, ale na rekonstrukci teprve čeká. Na velikosti výkonu záleží nejen naše tepelná pohoda, ale také případné potíže při samotném provozu kotle.
Větší pozornost byste pak měli věnovat účinnosti, která se může lišit v závislosti na tom, jaký kotel si pořídíte. Kotle na tuhá paliva mají zpravidla účinnost kolem 70%. Pokud si pořídíte moderní kotel na dřevo a uhlí, pak jejich účinnost se pohybuje kolem 80%. Nové plynové kotle pak mají účinnost přes 90%, přičemž některé z nich (zejména kondenzační) mohou dosáhnout až na 108%. Obecně pak platí, že čím je účinnost kotle vyšší, tím je menší spotřeba paliva.
Emisní třída je při výběru kotle další důležitý faktor
Emisní třída patří k dalšímu klíčovému fakturu, který by vás při výběru kotle měl zajímat a to zejména s ohledem na zákon o ochraně ovzduší, jenž požadavky na kotle zpřísňuje. Více se u nich bude sledovat efektivita a tvorba emisí vznikajících při spalování.
Celkem existuje 5 emisních tříd, přičemž platí pravidlo, že čím je třída vyšší, tím je kotel účinnější a emise nižší. Kotle staré 10 a 15 let většinou spadají do nejnižší emisní třídy a postupně by z domácností měly vymizet. Od ledna 2014 pak pro nové montáže mají být povoleny pouze kotle 3. a vyšší třídy a od ledna 2018 pouze kotle ve 4. a vyšší třídě.
S tímto ohledem se proto vyplatí již dnes vybírat kotle s co největší účinností a to i přes vyšší počáteční investici. Investované peníz se však díky vysoké účinnosti a efektivitě spalování brzy vrátí.
Plynové kotle jsou efektivní
Pokud se chcete vyhnout pravidelné kontrole kotlů na pevná paliva a máte možnost vytápět plynem, pak byste určitě neměli váhat a pořídit si kotel na zemní plyn. Vytápění zemním plynem je v podstatě považováno za ekologické, neboť při jeho spalování dochází k výrazně nižší tvorbě emisí.
Při výběru plynového kotle bychom měli kromě výkonu a účinnosti zvážit také jeho druh, tedy to, zda nám bude vyhovovat kotel stacionární (umístěný na podlaze) nebo kotel nástěnný. Stále oblíbenější jsou také tzv. kondenzační kotle.
Stacionární plynový kotel
- jedná se o kotel určený k postavení na podlahu kotelny
- je možné vytápění i bez čerpadla
- nevýhodou je vyšší spotřeba plynu
Závěsné plynové kotle
- kromě vytápění umožňují také ohřev teplé užitkové vody
- mají nižší spotřebu plynu
- jsou menší a elegantnější
Kondenzační plynový kotel
- k jeho hlavním přednostem patří vysoká účinnost
- má nízkou spotřebu plynu
- k jeho hlavní nevýhodě patří vyšší pořizovací cena (návratnost investice po cca 5 letech)
Jaké kotle jsou nejprodávanější
Mezi velice populární a známé značky plynových kotlů patří zejména Junkers, Vaillant nebo Mora. K oblíbenému modelu patří např. Junkers CERACLASS ZW 24 s výkonem 24 kW. Jedná se o kombinovaný kotel s průtokovým ohřevem vody, který je možné v současné době pořídit za necelých 15.500 Kč.