Váš kvalitní blog o bydlení

Máte plíseň v koupelně? Zbavte se jí.

Plíseň v koupelně patří k problému, s nímž se velice často řada domácností potýká. A není se skutečně čemu divit. Je všeobecně známo, že plíseň vzniká z vlhkosti a koupelna je tak pro ni doslova úrodným polem. Může se objevit skutečně kdekoliv. Navíc se jedná o jeden z nejobtížněji řešitelný problém, který navíc negativně ovlivňuje naše bydlení i zdraví.

Nezapomínejte na prevenci

Skutečně neexistuje univerzální návod, jak se účinně zbavit plísně v koupelně. Způsob odstranění závisí zejména na charakteristice místa, kde se vyskytuje.

Vlasy jsou živou půdou pro tvorbu plísně. Snažte se proto v koupelně udržovat maximální čistotu.

Vlasy jsou živou půdou pro tvorbu plísně. Snažte se proto v koupelně udržovat maximální čistotu.

Nejčastěji na ni narazíme ve spárách obkladů, u okrajů vany, u sprchového koutu a na zdech všeobecně. Zkrátka všude tam, kde se drží vlhkost.

Při odstraňování plísně je tedy třeba nejen zlikvidovat plíseň jako takovou, ale je třeba se také zaměřit na prevenci, aby se zde tento nepříjemný „živel“ již nevytvořil. Plíseň se totiž tvoří zejména tehdy, pokud pro to má podmínky – tj. teplo, vlhko a organické živiny (např. chlupy, vlasy, šupinky kůže apod.).

Z tohoto důvodu je třeba se snažit v koupelně zajistit co největší čistotu. Nezáleží však jen na tom, jak často budete koupelnu uklízet, ale také jaké přípravky k tomu použijete.

Zbytky čistících přípravků jsou pro bakterii bohatý zdroj živin, na kterém krásně rostou – nezapomínejte proto všechnu sanitu vždy důkladně, nejlépe několikrát opláchnout čistou vodou.

Jak se zbavit plísně v koupelně

Řešením jsou speciální přípravky určené k odstranění plísní. V okamžiku, kdy se vám objeví plíseň v koupelně, je třeba jednat rychle. Speciálních protiplísňových přípravků je celá řada, stačí si jen vybrat. Můžete použít např. SAVO proti plísním Koupelna či ASANEX. Nezapomeňte však po použití vše důkladně omýt čistou vodou.

Ošetření probíhá tak, že postižené místo nastříkáme přípravkem, který necháme určitou dobu působit. Některé přípravky se nastříkají a nechají se působit neomezeně. Nikdy se však nesnažte plíseň odstraňovat na sucho, protože v tomto případě dochází k uvolňování výtrusů, které byste potom vdechovali.

Pokud se vám i po aplikace přípravků objeví plíseň v koupelně znovu, budete bohužel muset přistoupit k radikálnějšímu a také dražšímu řešení. Pokud však budete v koupelně udržovat správnou vlhkost, čistotu a teplotu, tak se vám plíseň určitě vyhne.


Poznámka: Ilustrační obrázek byl použit ze serveru Hobbyrecepty.cz.