Váš kvalitní blog o bydlení

Jak pečovat o perský koberec?

Perský koberec patří k originálnímu kusu bytové dekorace, který dokonale oživí každý interiér. Pořízení perského koberce vás určitě nebude mrzet, neboť již na první pohled je vidět, že se nejednalo o malou investici.

Pokud chcete mít perský koberec pěkný, udržujte jej vysáváním po směru vláken

Pokud chcete mít perský koberec pěkný, udržujte jej vysáváním po směru vláken

V okamžiku, kdy si jdete perský koberec zakoupit, je třeba již vědět, kde bude jeho místo a to především s ohledem na jeho zátěž. Pokud jej chcete umístit do místnosti, která je hodně frekventovaná (např. chodba), pak byste se měli vyvarovat pořízení perského koberce utkaného z jemné vlny nebo hedvábí.

Tento typ koberce se hodí zejména do ložnice či pod konferenční stolek, kde nedochází tolik k jeho namáhání.  Pro frekventované místnosti (chodby, obývací pokoje či jídelny) je vhodné zvolit koberce zátěžové, které se velice dobře čistí. Doporučujeme také zvolit spíše koberce se vzory, na nichž se menší poškození či nečistoty lépe ztratí.

Perský koberec a červené víno? Postačí vám jádrové mýdlo a teplá voda.

Každý hospodyňka se určitě již potýkala s problémem vylité tekutiny (červeného vína, čaje apod.). V případě perského koberce se není až tolik čeho obávat, neboť je vyroben z mastného dutého vlákna, které odpuzuje tekutinu. Tekutiny se tak vsakují velmi pomalu, a pokud se vám taková nepříjemná nehoda stane, stačí jen použít teplou vodu s jádrovým mýdlem. Čištění je pak velice jednoduché – stačí jádrové mýdlo rozpustit v teplé vodě, čímž vytvoříte pěnu, kterou za pomocí houbičky stíráte ve směru vláken. Nakonec je třeba koberec vysát a vysušit jej na vzduchu, aby nedošlo k poškození vláken.

Jak na špínu a ztrátu chmýří

Pokud dojde k tomu, že se perský koberec ušpiní, pak nikdy nečistěte pouze ušpiněné místo. Je třeba vyčistit celý koberec, protože by mohlo dojít k tomu, že čištěné místo vybledne a tuto „škodu“ už nikdy nenapravíte. Perské koberce je nejlepší udržovat vysáváním a to po směru vláken, tak nedocházelo k jejich vytrhávání. Na vysavači doporučujeme nastavit střední výkon.

Pokud patříte k pyšným majitelům tohoto kobercového elegána, pak jste si určitě všimli, že postupně ztrácí chmýří. Tohoto jevu se však skutečně nemusíte obávat, jedná se o zcela přirozený proces, který po několikátém vysátí vysavačem vymizí.

Jestliže vlastníte perský koberec, který je již starší a chcete, aby vypadal jako nový, tak si pozvěte odbornou úklidovou firmu, která vám s vyčištěním pomůže. Perský koberec patří vždy k velké investici a náklady do jeho záchrany se vám určitě vyplatí.