Váš kvalitní blog o bydlení

Jak dobře připravit zahradu na zimu

Zahradu je třeba na zimu připravit.

Na zimu se chystají zvířata, lidé i příroda. Lidé se řídí kalendářem, zvířata instinktem a i zahrada ví, kdy nastává její čas. S přípravou na zimu jí ale musíme pomáhat i my. Přečtěte si, na co všechno bychom měli pamatovat a nezapomínat. Jak se o zahradu přes zimu postaráme, ona se nám za to odvděčí.

JEZÍRKO

Pokud na zahrádce máte i jezírko s rybičkami, nesmíte nechat zamrznout led. Ryby by neměly dostatečný přísun kyslíku. Nechte na hladině plastové lahve nebo míč. Nebo na to prostě pamatujte a choďte stav jezírka pravidelně kontrolovat.

KRMÍTKO

Nezapomínejte ani na ptáčky a jejich krmení. Pod sněhem si nemohou hledat obživu a pozorovat přes zimu ptactvo na krmítku je také úžasný zážitek.

IZOLACE ZÁHONŮ

Pokud je na záhonech sněhová pokrývka, dělá to spící zahradě jendobře. Slouží totiž jako izolace před mrazem. Pokud sníh není, můžete záhonům s trvalkami pomoci i jinak.

A to zakrytím:

  • větvemi jehličnanů
  • starými pytli
  • senem či slámou
  • suchým listím

OVOCNÉ STROMY

I ke kmenům stromů lze přihodit pár lopat sněhu. Izoluje ho to od mrazu a až sníh začne tát, bude dokonale zavlažen.

Pokud najdete praskliny v kůře stromů, ošetřete je štěpařským voskem.

JEHLIČNANY

Máte-li na zahradě jehličnaté stromy, jejichž větve rostou do šířky, na zimu je svažte. Mohlo by se stát, že je poláme těžký sníh.

TRÁVNÍK

Pokud mrzne a na trávníku není sněhová pokrývka, zbytečně se po něm neprocházejte. Mohli byste tak ulámat stonky trav.

POKOJOVÉ ROSTLINY

Nezapomínejte, že i rostliny, které máte doma se přizpůsobují změněným podmínkám. Procházejí obdobím vegetačního klidu.

  • Zálivka – platí, že v čím nižší teplotě bude rostlina umístěná, tím omezenější by měla být její zálivka. Nepřelívejte, protože rostlina pak zůstává ve vodě a mohou začít zahnívat kořeny.
  • Hnojení – nehnojit! Rostlina by množství živin v tomto období nespotřebovala.
  • Přesazování – na jaře se rostliny lépe zregenerují, v zimě je nechte odpočívat a nepřesazujte.
  • Dostatek světla – dopřejte rostlinám přes zimní období dostatek světla
  • Nevětrejte – nikde poblíž pokojových rostlin. Mohli byste je nenávratně poškodit.
  • Nepřetápějte – nevystavujte rostliny zbytečně velkým teplotám, nedělá jim to dobře. Vyhovuje jim teplota přibližně od patnácti do dvaceti stupňů.

Pokud i vám chybí v zimě trochu té zeleně a zahrádky okolo, klidně si na do květináčů na okno vysejte bylinky. A to nejen pro potěchu oka a duše, ale i ochucení dobrého jídla. A plánujte si, jak na jaře vyrazíte na zahrádku, kam co zasadíte a zasejete. A těšte se na to, jak vás zahrada za vaši péči a energii, které jste ji dali přes zimu bude odměňovat na jaře, v létě a na podzim.