Váš kvalitní blog o bydlení

Jak nejlépe prodat byt či jinou nemovitost?

Pokud stojíte před rozhodnutím, jak nejlépe a s co možná nejmenším rizikem prodat váš byt, dům, chatu, chalupu či jinou nemovitost, pak věřte, že nejlepší bude do celého procesu prodeje zapojit realitní kancelář a to i   přes riziko, které může hrozit, pokud nevyberete tu správnou. Pro proces prodeje není určitě vhodné zcela její služby zavrhovat.

Zavázat se exkluzivní smlouvou ano či ne?

prodej nemovitostiNení asi moc dobré zavázat se exkluzivní smlouvou, neboť její vypovězení je složitým procesem a v případě, že si sami najdete zájemce na koupi vašeho bytu či nemovitosti, bude vaše snaha marná.

V případě, že nabídnete svůj byt či nemovitost na prodej realitce, je nutné počítat i s jejich provizí. Ujasněte si hned od začátku případnou spolupráci. K rychlejšímu a efektivnějšímu prodeji přispěje i nabídka kvalitních fotek. Po nafocení bytu či nemovitosti a sepsání smlouvy s realitní kanceláří, by vás pak měl realitní makléř kontaktovat s případnými vážnými zájemci o koupi. Provize realitní kanceláře nejčastěji dosahuje 3% z kupní ceny.

Kvalita a zkušenosti jsou předností

Zvolte kvalitu a zkušenosti, než takovou realitní kancelář, která  vám slíbí, že nemovitost prodá, třeba jen za poloviční provizi, a pak nesplní své závazky.

Pak následuje absolvování domluvených termínů prohlídek s případnými zájemci. Pokud je projeven ze strany potencionálního kupujícího vážný zájem, začíná další kolo zdlouhavého jednání. Vytvoření a sepsání kupní smlouvy, vyřizování právních záležitostí atd. Pokud si bere kupující hypotéku, pak budete ve smlouvě muset řešit celou řadu změn a úprav, které budou nejen právně, ale především psychologicky náročné – prodej bytu či jiné nemovitosti se tak může protáhnout i na řadu měsíců.

K tomu, aby vše dopadlo k vaší spokojenosti, je skutečně důležité, výběr seriózní realitní kanceláře neuspěchat a vše pečlivě promyslet.

Nechcete využít služeb realitní kanceláře při prodeji vašeho bytu či nemovitosti?

Pokud se rozhodnete k prodeji bytu tzv. „ na vlastní pěst“, pak bude třeba s největší pravděpodobností vyhledat dobrého a zkušeného právníka. K tomu, aby vám nevznikla žádná škoda v případě nějakého nedorozumění, je potřeba, aby byl schopen vhodně upravit změny ve smlouvě a pomohl vám s vyřízením všech patřičných právních záležitostí.

Ať již se však rozhodnete prodávat nemovitost s realitní kanceláří či bez ní, obrňte se trpělivostí a pevnými nervy.

Máte zkušenosti s prodejem nemovitosti s realitní kanceláří či bez ní? Pokud ano, zanechte nám v komentářích váš názor.