Váš kvalitní blog o bydlení

Jak na malování pokojů krok po kroku

Malování není věcí jednoduchou, většinou patří k dlouhodobě připravované akci. Velice často se pak stává, že naplánovaný termín je již dávno pryč a stěny vašich pokojů jsou stále stejně zanedbané. Do malování se vám zkrátka nechce, přesto jej nechcete svěřit do rukou profesionálního malíře.

My vás ale přesvědčíme, že ani malování nemusí být žádná věda a vše se dá zvládnout tzv. “svépomocí”.

Nevíte, kolik nátěrů mají stěny za sebou? Zjistěte to.

Před samotným započetím malování je třeba zjistit, kolik toho mají vaše stěny již za sebou. Toto opatření má své opodstatnění, neboť barvy nelze na zdi nanášet donekonečna. Stěny na sobě dokážou udržet jen omezené množství nátěrů.

Jestliže vaše stěny mají za sebou již několik nátěrů, pak bude třeba přistoupit k jejich oškrábání. Pokud budete mít čas a chuť a chcete, aby stěny byly skutečně perfektní, pak je můžete i nově vystěrkovat. Podklad tak bude navíc i rovnější.

Jestliže máte již vše připraveno, pak stačí už jen namíchat barvu (řada hobby marketů vám ji i odborně připraví) a pustit se bez obav do malování.

Jaké barvy jsou právě „in“

Současný trh je skutečně bohatý na celou řadu značek malířských barev. Jakou barvu tedy zvolíte, záleží čistě a jen na vás. Přesto byste renomé značky a kvalitu barvy neměli opomíjet. Vhodné je také poradit se s prodávajícím, popř. najít si vhodné informace na internetu. V současné době jsou „IN“ zejména syté barvy. A pokud chcete být skutečně COOL, pak je zkuste prokombinovat i s jinými materiály (např. obložením, samolepkami na zeď, tapetami apod.).

Barvy můžete samozřejmě různě kombinovat. Velice pěkná kombinace je klasická bílá s jinou barvou (vymalovat můžete např. jen část pokoje). Můžete experimentovat i s tmavými barvami, kterých se rozhodně nemusíte obávat. Taková temně šedá či hnědá udělají i v malém prostoru zázraky.

malovani pokojuDen D začíná

Pokud jste trošku manuálně zruční, pak není třeba si na malování brát dovolenou, celý proces lze zvládnout během víkendu (záleží samozřejmě na ploše bytu). Pokud je povrch nerovný a je třeba jej oškrábat a opětovně vystěrkovat, pak je třeba počítat s tím, že se celý proces trochu protáhne. V tomto případě nezapomínejte, že je třeba před malováním mít omítky skutečně dokonale suché. Z tohoto důvodu je lepší malovat v letních měsících, kdy teplé počasí celý proces urychlí.

Pokud se chystáte malovat v již zabydleném bytě, pak je třeba učinit určitá opatření, zejména zakrýt igelitem nábytek a koberec (např. kartonem), popř. jej srolovat.  Osvědčené je také zakrytí oken igelitem, neboť tak ušetříte spoustu času s jejich následným čištěním. Zásuvky, garnýže a vypínače doporučujeme sundat, pokud se vám nechce, tak pak je alespoň přelepit nejlépe papírovou lepenkou.

Nežádoucí otvory po poličkách či obrazech zakryjte šlehaným tmelem či sádrou (nezapomeňte však před tím všechny skoby a hřebíčky vyndat).

Začínáme malovat

malovani stenV případě malování pokoje se vždy začíná stropem. V tomto případě doporučujeme vést konečné tahy napříč proti dopadajícímu světlu.

Malování stropů není nic příjemného, proto abyste se příliš nenamáhali, doporučujeme využít speciální prodlouženou tyč s válečkem. Ostatně váleček patří k nejčastěji využívaným pomocníkům při malování.

Válečků si opatřete více, nejlépe jeden menší a jeden větší. Výhodné je mít k dispozici i štětec se zahnutou rukojetí, který vám pomůže dostat se do méně přístupných míst a barvení rohů.

Stěny a strop natíráme nejčastěji ve dvou nátěrech, přičemž první nátěr se vždy doporučuje řidší, druhý pak hustší. Každý nátěr je třeba nechat důkladně zaschnout.

V okamžiku, kdy máte strop hotový, můžete přistoupit k malování jednotlivých stěn v pokoji. Pro zajištění hladkého povrchu malby je vhodné využít hladký váleček. Nebojte se nanášet barvu tmavší, nezapomínejte, že konečný odstín bude po zaschnutí jiný, protože barva trochu vybledne.

Jakmile budete s malováním hotovi, je třeba, abyste zejména válečky důkladně umyli v teplé vodě. Jinak při dalším malování budete muset vše kupovat znovu.


Poznámka: Obrázky byly použity z webu http://www.petrovomalovani.cz/