Koberec patří ke stále oblíbeným podlahovým krytinám, neboť má jednu výbornou vlastnost – nezebou od něj nohy. Pokud tedy patříte k zimořivcům, kteří mají chodidla neustále studená, pak buď musíte nosit bačkory či tlusté ponožky anebo si na zem pořídit koberec.
Ale tak jako o jiné podlahové krytiny, i o koberce je třeba se správně starat. Kromě pravidelného vysávání byste neměli také zapomínat na jeho čištění.
Suché či mokré čištění? Vyberte si sami
V současné době je možné si vybrat z dvou verzí čištění koberců – mokré a suché. Jaká varianta je ale pro váš koberec nejvhodnější? Pokud vlastníte koberce hedvábné, vlněné nebo dokonce Perské, pak určitě na mokrou cestu zapomeňte. Voda by vaše krásné koberce poničila. Mokré čištění koberců není také vhodné v případě, že pod vaším kobercem máte dřevěnou podlahu (palubky, parkety či dřevěná prkna).
Pokud tedy váš koberec není ani hedvábný, vlněný ani Perský a podklad podlahy není dřevěný, pak je čistě na vás, pro jakou metodu čištění se rozhodnete. Při výběru vhodné metody berte v potaz také to, jak moc je koberec špinavý a za jak dlouho po něm chcete chodit.
Mokré čištění je účinnější a rychlejší, ale…
Vezmeme-li to však globálně, pak mokré čištění koberců je rozhodně účinnější, neboť působí do hloubky vláken a koberec vyčistí lépe. Je však důležité brát ohled na stálobarevnost koberce, zejména ty dražší či ručně barvené mohou při kontaktu s čistícími přípravky ztrácet barvu. Pro jistotu vždy doporučujeme nejprve čištění vyzkoušet, například na méně viditelných místech u okrajů koberce, kde by případné vyblednutí nebylo tak znatelné.
Pokud se rozhodnete pro mokré čištění, pak je nutné počítat s určitým omezením, neboť po koberci nebudete moci minimálně 4 hodiny nejen chodit, ale ani na něj stavět nábytek. Avšak ani tato doba nezaručuje, že bude koberec natolik suchý, abyste na něj nábytek mohli postavit. Pokud je to bezprostředně nutné, pak zejména dřevěný nábytek podložte. Mohlo by se vám stát, že pustí barvu a nově vyčištěný koberec vám zabarví.
Pokud se mokrého čištění bojíte, pak jej raději zadejte nějaké zkušené firmě, která disponuje nejen zkušenostmi, ale i výkonnými stroji.
Suché čištění koberců je šetrnější, ale…
V případě, že koberec není příliš špinavý, popř. potřebujte vyčistit pouze určité fleky od pití a jídla, pak s klidným svědomím zvolte suché čištění. Při této metodě dochází k odsátí špíny, prachu a roztočů, je proto vhodná zejména pro alergiky. Suché čištění má také tu výhodu, že po podlaze můžete ihned chodit a je vhodná i pro citlivější materiály či čalouněný nábytek.
Pro čištění se nejčastěji používá speciální čistící prášek, který se však může rozptýlit po místnosti, kde nasedá na nábytek či okna. Je pak tedy třeba provést další úklid, což je asi hlavní nevýhoda této metody čištění.