Váš kvalitní blog o bydlení

Jak na zateplení fasády

Také váháte, zda-li váš dům zateplit či nezateplit? Nejste si jisti, zda se vám zateplení skutečně vyplatí? Věřte, že správným a vhodným zateplením fasády můžete ušetřit až 30% nákladů za teplo z vašeho rodinného rozpočtu.

Než přistoupíte k samotnému zateplování, je třeba zajistit průzkum objektu, např. zda-li zde nezatéká a pokud ano, kde se nachází zdroj. Na základě toho je třeba vybrat nejvhodnější typ zateplení. Pokud do objektu zatéká, je třeba jej nejdříve odizolovat např. podříznutím nebo podražením, např. nerezovými plechy.

Jaké druhy zateplení můžeme použít?

Samotné zateplení fasády lze provádět dvěma způsoby. Jedná se buď o tzv. kontaktní zateplení fasády anebo o provětrávanou fasádu, která se nepoužívá však tak často, nicméně zateplení tímto způsobem dovolí domu „lépe dýchat“ a vyznačuje se lepší zvukovou izolací.  V praxi se však častěji setkáte s první formou zateplení, tj. kontaktní fasádou, která je snadnější na provedení.

fasadni polystyrenPro kontaktní zateplení fasády se nejčastěji používá pěnový polystyren, který se napevno přichytí přímo na stávající fasádu. Pokud byste vyžadovali lepší zvukovou izolaci a větší protipožární odolnost, pak můžete jako izolant zvolit minerální vatu. Nejprodávanějším typem minerální vaty je Isover TF a Nobasil FKD.

Nicméně pěnový polystyren je stále více oblíbenější a to především pro jeho nižší pořizovací náklady a jednodušší opracovatelnost. K nejvíce používaným typům fasádních polystyrenů je EPS 70 F a EPS 100 F.

Jak při zateplení fasády postupovat?

Před tím, než přistoupíte k samotnému vlastnímu zateplování, je třeba zajistit montáž zakládacích soklových lišt, do nichž se následně vkládají izolační desky (buď polystyrenové anebo fasádní vata). Izolační desky jsou pomocí stěrkového tmelu lepeny na terče a to směrem odspodu nahoru. Desky se lepí podobně jako cihly, tj. na vazbu.

Dalším krokem je ukotvení izolačních fasádních desek, které provádíme pomocí talířových hmoždinek s plastovým trnem (na 1 m2 použijte alespoň 4). Na rohy fasády se doporučuje použít rohové lišty s perlinkou, které zajistí zpevnění rohů fasády a chrání ji před poškozením.

V konečné fázi je třeba celou plochu fasády přestěrkovat speciálním stěrkovým tmelem (např. Weber tmel 700 či podobný). Stěrkování se provádí v několika vrstvách odshora dolů, přičemž celková tloušťka stěrku musí být alespoň 3 – 5 mm. Nezapomeňte do stěrkového tmelu vložit armovací tkaninu (tzv. perlinku), která musí být do tmelu vtlačena a zcela jím překryta.

Jakmile stěrková vrstva vyschne, můžete pro zvýšení přilnavosti a snížení savosti podkladu začít nanášet penetraci pod omítku. Poté je třeba pomocí akrylátových tmelů zatmelit spáry kolem stavebních výplní (okna, dveře) a následně nanést finální omítku.

Jak na zateplení ušetřit?

Na zateplení fasády můžete požádat v rámci programu Nová zelená úsporám o dotace. Výše této státní podpory se odvíjí zelená úsporámod toho, jaké úspory zateplením docílíte. Jinými slovy – čím lépe dům zateplíte, tím vyšší finanční podporu od státu dostanete. Při nejkvalitněji provedeném zateplení, kdy snížíte energetickou náročnost domu o více než 60 %, obdržíte podporu ve výši 50 % nákladů.