Váš kvalitní blog o bydlení

WC v koupelně. Mít či nemít?

Také se vám líbí stylové spojení toalety a velké vany? Ještě předtím, než se definitivně rozhodnete, zda tyto dvě místnosti propojíte, popř. si pořídíte nemovitost, jenž má koupelnu společnou s WC, pak by se vám určitě hodilo několik užitečných informací.

koupelna s wc je ideální do rodinných domů

koupelna s wc je ideální do rodinných domů

Velká řada zastánců propojení koupelny s toaletou argumentuje tím, že se tímto způsobem šetří v koupelně místem a navíc se ušetří náklady za další dveře. Do jisté míry je to samozřejmě pravda, zejména v případě, kdy renovujete koupelnu v malém bytě. Porcelánová toaletní mísa, navíc podpořená fotografiemi z katalogů, vypadá vedle rohové vany opravdu velice vkusně a efektivně. Z hygienického hlediska to však už zase taková výhra není.

Velký problém může také nastat, pokud byt či jinou nemovitost obývá více osob. Pak se spojení  koupelny s WC může stát až komplikovanou záležitostí. Pokud se tedy rozhodnete –  zejména pak v panelákovém bytě – zvětšit koupelnu a spojit ji s toaletou, vybouráním příčky moc prostoru navíc nezískáte. Daleko prozíravější je zvětšit koupelnu např. na úkor předsíně či chodby, které právě v panelákových bytech bývají zbytečně veliké.

7 faktů které byste měli vědět

  1. Víte, že vanu se záchodem můžete pořídit v jednom setu? Veškeré sanitární zařízení tak máte laděno do stejného designu.
  2. Koupelna spojená s toaletou je vhodná spíše do rodinných domů, kde existuje ještě jedno sociální zařízení. 
  3. Pro zachování jakéhosi provizorního soukromí lze vanu od toalety oddělit poloviční příčkou.
  4. Koupelna spojená s toaletou je vhodná pro vozíčkáře, který nabízí větší manipulační prostor.
  5. Při každém spláchnutí toalety vodní vír roznese do blízkého i vzdáleného okolí fekální bakterie.
  6. Před rozhodnutím, zda spojit či oddělit WC od koupelny je dobré promyslet, jaký provoz v koupelně bude.
  7. Sloučení záchodu a koupelny není podle stavebního zákona možné v bytě o dvou a více obytných místnostech, pokud není k dispozici ještě jedna toaleta.

Pokud uvažujete o renovaci či obložení nové koupelny, pak doporučujeme obkladačské práce od profesionála.