Váš kvalitní blog o bydlení

Renovace parket a jejich povrchová úprava

Parkety zaujaly vedoucí pozici díky své praktičnosti, spolehlivosti a dlouhé životnosti. Pokud před několika desítkami let, byla taková podlaha považována za luxus a poukazovalo se spíše na movitost  majitelů, nyní lze parkety nalézt všude, kde to styl dovolí a také v malých městských bytech. V důsledku provozu ztrácí i parketová podlaha svou přitažlivost. Mohou se na ní objevit škrábance, praskliny, může začít vrzat, může bobtnat v důsledku mokrého čištění nebo prostě po letech používání bude jednoduše zašedlá a nevzhledná. Proto spousta majitelů takové podlahy vše schovává pod koberec. A to je chyba. Parketová podlaha je velmi pevná a krásná.

Parkety

Parkety – útulná a ekologická podlaha. S patřičnou péčí slouží mnoho desetiletí. Obyčejné domácí nehody většinou nevedou ke konečnému poškození parketové podlahy a mnoha případech tyto nehody nevyžadují značné náklady a žádné speciální dovednosti. K přípravě na drobné a kosmetické opravy parketových podlah stačí vystěhovat nábytek z místnosti a provést například dokonalé čištění.  V některých případech můžeme vady na parketách odstranit i pomocí speciálních tužek, které pomohou odstranit například menší rýhy nebo škrábance. Tyto tužky jsou k dostání ve specializovaných prodejnách a v různých odstínech.

Renovace parket

Každá renovace parket má více etap pracovního postupu. Je třeba nejdříve zjistit, v jakém rozsahu jsou škody parket. Tady bychom se měli obrátit na profesionály, kteří mají své odborné zkušenosti v této oblasti. Specializované firmy mají také k dispozici moderní stroje, které jim při práci pomáhají a usnadňují práci. Jde především o výkonné brusky, vysavače aj. Nejdříve je třeba parkety vybrousit. Odstraníme tak starý lak, nátěr a nečistoty. Podlaha se také může tímto broušením zmenšit zhruba o 2 mm, ale nijak to na další užívání podlahy nemá vliv. Parkety také mohou změnit svůj vzhled, doslova prokouknou.

V další fázi renovace je potřeba odstranit veškeré mezery, které se vyskytly mezi jednotlivými dílci, rýhy, prohlubně a jiné nedostatky. To můžeme udělat pomocí speciálního tmelu,který se nanáší na postižená místa a všechny rýhy vlastně zacelí. Můžeme tento tmel také použít celoplošně a pomocí stěrky se tak dostane prakticky do každé mezery, každé dírky. V případě, že se ale najdou parkety, které vykazují stopy plísní, prasklin, které se nedají nikterak renovovat a jiné neduhy dřevěných podlah, musíme parketu vyměnit. Není na tom nic těžkého, ale musíme mít na paměti, že parketa musí přesně zapadat do místa, ze kterého byla odebrána a podklad pod ní musí být čistý, hladký a vyrovnaný.

Závěrečné úpravy renovace

K poslední etapě patří opět broušení, které je nutné z důvodu odstranění zaschlého tmelu. Podlaha tak bude hladká a připravena na povrchovou úpravu parket. Sem patří především lakování, které je nejrozšířenější, dále pak voskování a olejování.

Povrchové úpravy parket

Lakování patří mezi nejrozšířenější metody povrchových úprav. Musíme mít dobře připravenou podlahu, aby výsledek byl co nejlepší. Lakování je potřeba provést v několika vrstvách, pak teprve po řádném uschnutí je podlaha připraven na plné zatížení. Lak na bázi vody není v podstatě lak, ale jemně dispergovaná suspenze polymeru (PVA nebo jiné) ve vodě. Pronikne dřevem a dodává parketám sílu po celá desetiletí.  Akrylové laky, jako epoxidové, vyžadují před použitím základu a tužidla důkladné promíchání. Není příliš toxický, ale je velmi drahý. Ovšem trvanlivost nátěru s náležitou péčí podlahy může trvat i 50 let.

Pozn.: Tento článek je komerční.