Jaký je rozdíl mezi klasickým a zátěžovým kobercem? Ten zátěžový je mnohem odolnější a jeho životnost podstatně delší. Vyžaduje-li právě takové vlastnosti, pak je pro vás jasnou volbu. Ale po jakém provedení sáhnout, když je v nabídce tolik variant? Zátěžové koberce se neliší pouze barvou, a proto byste měli vybírat obezřetně s ohledem na své konkrétní potřeby. Všechny podstatné informace najdete v tomto článku.
Kde pro zátěžový koberec najdete využití?
S ohledem na své vlastnosti nachází zátěžové koberce využití všude, kde je žádoucí velmi odolná podlahová krytina, která je připravena na náročný provoz. Konkrétně jde o předsíně, chodby, pracovny, kanceláře, ale také veřejné instituce apod. Samozřejmě ho můžete položit také na podlahu ve sklepních prostorách nebo na terase.
Dělení zátěžových koberců dle kategorie
Zátěžové koberce se prodávají s gumou a bez gumy. Varianta s gumou lze položit i bez celoplošného lepení. Koberec bez gumy však podlepen být musí, jinak se bude shrnovat.
Další dělení spočívá na základě využití. Specializovaní prodejci nabízí levné koberce určené pro byty a rodinné domy (tzv. polozátěžové), vysokozátěžové koberce určené především do škol, hotelů a kancelářských prostor a extrémně zátěžové koberce do obchodních domů restaurací apod.
Do domácích podmínek je plně dostačující polozátěžový nebo vysokozátěžový koberec. Varianta určena pro extrémní zátěž je zbytečně nákladná.
Na co si dát pozor
Kvalitu zátěžového koberce poznáte dle množství materiálu použitého na metr čtvereční. Platí, že vyšší gramáž značí kvalitnější produkt.
Životnost zátěžového koberce závisí na hustotě a výšce vlasů. Koberce s hustými a kratšími vlasy vydrží podstatně déle. Delší vlasy jsou naopak náročnější na údržbu. Dobrou volbou jsou koberce s podkladem “actionback”.