Váš kvalitní blog o bydlení

Proti škůdcům s přírodou a bez chemie

afrikanNežádoucí škůdci na zahrádce či dokonce doma, nejsou ničím neobvyklým. Zahradní rostliny sužují mšice, mandelinky bramborové či parazitní houba, doma se pak můžeme setkat s nepříjemným společníkem šatních skříní – molem. Pokud chcete proti těmto nepříjemným škůdcům bojovat přírodními zbraněmi a chcete se tak vyhnout chemickým přípravkům, pak pro vás máme připraveno několik zajímavých tipů na rostliny, které vám s tímto bojem pomohou.

Jak se zbavit mšic

Mšice jsou nepříjemní „návštěvníci“ zahradních a balkonových rostlin. Nejznámějším přírodním prostředkem proti nim je aksamitník, který je též znám pod lidovým názvem afrikán. Pokud mšice napadají ovocné stromy, pak pod ně vysaďte pažitku či lichořeřišnici (ta odpudí mšice i na okrasných dřevinách), která je spolehlivě odpudí.

Jak na škůdce ovocných stromů

Na škůdce ovocných stromů, jako je třešeň, jabloň, švestka či hrušeň, nejlépe zabírá fenykl. Pelyňek pak skvěle odpuzuje ze zahrady hmyz a je skvělým bojovníkem proti mandelince bramborové.

Jak na parazitní houby

Parazitních hub na rajčatech, paprikách a okurkách se nejlépe zbavíte tím, že mezi ně vysázíte bazalku. Proti plísním a parazitním houbám se také skvěle osvědčuje přírodní postřik z přesličky. Stačí rostliny, které použijete na tento odvaz, vysušit na slunci a pak rozdrobit na prášek. Tím je možné květiny zasypávat. Skvěle působí také proti mšicím.

Jak na mravence

Mravenci bývají nepříjemní společníci zahrad, kteří si rádi „vysazují“ mšice na rostlinách. Chcete-li se tedy zcela zbavit mšic, musíte se nejdříve zbavit mravenců. Zkuste k tomu použít obyčejný citrón, kterým pokapete jejich cestičky. Ten by je měl spolehlivě zahnat.