Váš kvalitní blog o bydlení

Chcete nový vysavač? Zapomeňte při výběru na mýty

Vysavač, stejně jako lednice, pračka či televize patří již ke standardním domácím spotřebičům. Pokud vám ten starý již dosloužil a potřebujete si nutně koupit nový, pak ještě před tím, než vyrazíte do obchodu, si přečtěte některé zajímavé mýty, které o vysavačích všeobecně kolují.

Vyšší příkon = lepší vysávání

Vyšší příkon vám vyšší vysávání nezaručí

Všeobecně vžitý mýtus – vyšší příkon rozhodně nezaručuje, že vysavač bude vysávat lépe. Základem účinného vysávání je totiž úplně něco jiného – řešení sacího kanálu hubice a zajištění stabilního vedení sací plochy. Vysoký příkon je většinou chytrý marketingový tah výrobců, navíc údaje na vysavačích o příkonech bývají velice často vyšší, než tomu ve skutečnosti je.

Vysavače s nižším příkonem jsou navíc méně hlučné, a pokud mají kvalitní hubici, pak vysávají stejně účinně, jako vysavače s dvoj- či trojnásobným příkonem. Menší příkon také samozřejmě znamená menší spotřebu elektrické energie. Hodina vysávání s vysavačem, který má nižší příkon, vám může ušetřit 5 – 8 korun do vašeho rodinného rozpočtu.

Hlučnost = počet decibelů

Ani hlučnost vysavače nelze vnímat pouze jako údaj o počtu decibelů. Záleží na tom, jak je vysavač „vyladěný“. Lidské ucho je standardně „nastaveno“ na kmitočet kolem 4 – 5 kiloherců, pokud je vysavač dobře vyladěn, pak i ten, který má uveden více decibelů, na vás může působit příjemně.

Účinnost prachových sáčků klesá s jejich zaplněním

Další ze zajímavých mýtů, které se o vysavačích vedou. Není totiž až tak moc důležité, jak moc je sáček naplněn, jako spíše čím. Nejhorší jsou jemné stavební prachy (např. ze sádrokartonu apod.), které ucpou i jemné póry a vysavač pak již netáhne tak, jak má.