Váš kvalitní blog o bydlení

Chybí vám v kuchyni keramický nůž? To je velká škoda

Bez nože se neobejde žádná domácnost ba ani profesionální kuchyně, jsou zkrátka nepostradatelným pomocníkem nejen při vaření, ale i v běžném životě. Žádná hospodyňka nemůže rozhodně vystačit s jedním typem nožů, tak, jak jsou různorodé pokrmy, jsou i různorodé nože, s nimiž je připravujeme. Existují nože na maso, zeleninu, na sýry či ryby. Každý nůž se liší především svou velikostí a tvarem ostří.

Keramické nože = nejoblíbenější nože

K těm nejoblíbenější typům nožů patří nože keramické, kteří mají čepel vyrobenou z oxidu zirkoničitého. K jejich hlavním přednostem paří jejich výjimečná ostrost a chemická netečnost, která neovlivňuje chuť ani vůni krájených potravin. Samozřejmě při krájení nedochází k poškození obsahu vitamínů. Ostří těchto nožů je navíc daleko odolnější a nepodléhá korozi.

Krájení s keramickým nožem je velice lehké a pohodlné. Krájení by však vždy mělo probíhat pouze pohyby dopředu a dozadu, nikoliv vykláním či páčením. Keramický nůž také špatné snáší tlak z boku, takže například pro rozmačkání česneku je vhodnější použít lis anebo klasický, ocelový nůž. Krájení s keramickými noži by mělo probíhat pouze na plastovém či dřevěném prkénku.

Přestože keramické nože mají řadu výhod, k jejich nevýhodě patří křehkost. Při špatné manipulaci se může stát, že se špička nebo ostří urazí a vytvoří se zuby v ostří. To však není důvod k tomu, abyste nůž přestali používat, i menší zoubky v ostří tyto nože nikterak neznehodnocuje a práce s ním je stejně kvalitní. Drobné vady se navíc dají za pomoci speciálního brousku opravit přebroušením.

Pokud vám tedy tento užitečný pomocník v kuchyni ještě chybí, pak byste určitě neměli váhat si jej pořídit. Uvidíte, jak budete sami překvapení, že i krájení může být lehké a snadné.

Poznámka: Obrázek použit z webu luxusni-noze.cz